elektronsko paljenje - Strana 2
Strana 2 od 16 PrvaPrva 12345612 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 11 do 20 od ukupno 158
  1. #11

    Re: elektronsko paljenje

    http://img232.imageshack.us/my.php?image=benzeliw5.jpg

    to je elektronsko paljenje koje ja imam... neki pametni majstor je samo otfikario zice i nije ih vratio...
    cale mi kaze da je stvarno radilo posao, da nije cackao platine 15 godina zahvaljujuci ovom aparatu i da je stekalo gorivo malo... samo sto niko ne zna da ga poveze, tako da mi je dzabe sve...
    ponecu ovu spravu 6-og, ako nekog zanima da pogleda i eventualno kaze kako da se poveze, sto bi bilo super...
    Powered by Android.

  2. #12

    Re: elektronsko paljenje

    To nije pravo elektronsko paljenje, to je samo uredjaj koji stedi platine.
    Plin je za kuvanje, dizel za lozenje, a benzin za voznju.

  3. #13

    Re: elektronsko paljenje

    pih, bezveze...
    al' dobro, bolje ista nego nista...
    Powered by Android.

  4. #14
    Renault 4 Alpine Avatar od  Mocni Rendzer
    Član od
    09.05.2007.
    Aktivnost
    04.01.2016
    Lokacija
    Bajina Bašta
    Godine
    53
    Poruke
    982

    Re: elektronsko paljenje

    Sa električne strane ovo ima smisla, ali zato mehanički problemi oko platina i razvodnika ostaju. Pravo rešenje bi bilo da se ugradi kompletno paljenje ( razvodnik, bobina, komutator... ) od Tvinga ( stariji modeli sa karburatorom ). Bilo bi dobro da neko potvrdi informaciju da to pasuje jer nisam imao priliku da proverim. I da li pasuje na TL-a ili GTL-a jer su im razvodnici različiti?


    Zumbuli su zumbuli, a ruža je ruža,
    pa da na kraj sveta iznikne.

  5. #15
    Renault 4 Alpine
    Član od
    15.04.2007.
    Aktivnost
    28.09.2016
    Lokacija
    Zvezdara, Beograd
    Godine
    47
    Poruke
    2,389

    Re: elektronsko paljenje

    Zar se o ovome već nije pisalo?
    Kapetan na belu lađu a takođe Gospodar vremena i vd. direktor svemira

  6. #16

    Re: elektronsko paljenje

    Vec sam pisao o elektronskom paljenju, ne znam da li je moderator izbacio iz igre zbog nezainteresovanja ali
    verujem da i jos nekog nerviraju platine i zanima ugradnja elektronskog paljenj.
    Pa eto teme za razgovor, nadam se da je neko imao iskustva sa ugradnjom na Rengeru GTL.
    Hvala unapred!!!!
    Sve što sastaviš raspadne se pre ili kasnije...

  7. #17
    Administrator Avatar od  Renault 4
    Član od
    12.04.2007.
    Aktivnost
    10.03.2024
    Lokacija
    Novi Sad
    Godine
    41
    Poruke
    1,021
    Slike
    133

    Re: elektronsko paljenje

    Moderator je verovatno spojio sa već dve postojeće teme.

    Driver je na nekoliko stranica objašnjavao elektronsko paljenje.

    Postoji opcija [size=30pt]Search[/size] ili na srpskom [size=30pt]Pretraga[/size]. Veoma je jednostavna za upotrebu, ne gubi se ništa kada se koristi.

  8. #18
    fure
    Guest

    Re: elektronsko paljenje

    Bog!!

    Ja sam ovdje novi član, već dugi niz godina sam ponosni vlasnik svoje kočije, moj renault je gtl 80 godište.


    Ja sam inače elektrotehničar-amater, stoga sam jednostavno morao napisat nešto o ovom temi. Ovo „elektronsko paljenje“ gdje se kao prekidač koriste platine, zapravo i nije elektronsko paljenje, bolji izraz bi bio tranzistorsko paljenje. Međutim to uopće ne umanjuje vrijednost ove spravice.


    Sam sklop je jeko jednostavan i jako zanimljiv, funkciju platina zamjenjuje jedan tranzistor koji je dijzaniran baš za ovu funkciju. Rad ovog tranzistora je reguliran pomoću par elektroničkih komponenti, a platine su samo davač impulsa. Iz sklopa je jako jednostavno izbaciti i same platine, i umjesto njih stavit jednu malu zavojnicu, tako da uopće nema mehaničkih komponenti, međutim praksom se utvrdilo da kao signal generator mnogo bolje ovu ulogu odrađuju platine.


    U klasičnom paljenju kroz platine prolazi relativno velika struja i do 8 Ampera, a povratni napon iz bubine može narast i preko 200 V (ovo je razlog iskre na platinama a samim tim i njihovog trošenja). Zbog navedenog se pojavljuje jedna šokantna pojava za sve vozače koji voze svog ljubimca na klasično paljenje idealno namješteno paljenje (tvornički) zakaže od 10 pa čak do 20% posto ciklusa, tj. 10-20 paljenja od 100 paljenja u cilindru se uopće ne zapali smjesa jer svjećica ne baci iskru. Sa postavljenim tranzistorskim paljenjem kroz patine prolazi struja manja od 0,1Ampera i napon od 12 V tako da su one gotovo uopće neopterećene i traju 10 puta duže. Sa ovim se postiže da se zapaljenje smjese odradi u 99,99% slučajeva. Sad je lako zaključit da sklop povećava snagu motora za 10-ak % i za isto toliko smanjuje potrošnju, također i vijek svjećica se produljuje.


    Renault 4 i tranzistorsko paljenje!!! Auto radi mirnije i tiše, na ler gasu se motor skoro pa i nećuje, potrošnja u mom slučaju se kreće od 5,5 -6 litara benzina. Motor je elastičniji, na manjim okretajima ima veći moment, gdje sam prije vozio u trećoj brzini sad vozim u četvrtoj, bolje ubrzava, nema trokiranja, saug mu gotovo pa i nije potreban, motor pali na prvu nema verglanja odma kresne, fenomenalno pali u zimskim uslovima. I joj još jako punu prednosti....:-)

    Inače sklop sam doma izrađujem i cijena izrade je negdje oko 12-13 Eura, do sad sam ovo paljenje ugradio na dva renaulta4, na 2 MZ-a etz, i na prijateljevog golfa 1. i na svim motorima su poboljšane performanse. Toplo svima preporučujem ugradnju ovakvog načina paljenja. Sklop je jednostavan za izradu svakomu tko ima ikakvog znanja iz elektrotehnike. Ak nekoga zanimaju ikakve dodatne informacije o radu sklopu il načinu na koji ga izradit il bilo što nek slobodno pita. Mene zanima kakva su iskustva drugih ljudi koji su ugradili ovu spravicu u svog ljubimca?
    Vjerujte mi ova stvarčica preporodi vašeg ljubimca i od njega napravi poletnog pastuha




  9. #19
    Renault 4 Alpine
    Član od
    02.12.2007.
    Aktivnost
    19.05.2015
    Lokacija
    Mladenovac
    Godine
    46
    Poruke
    794

    Re: elektronsko paljenje

    kolega,slazem se sa tobom da je ovo tranzistorsko paljenje bolje,naravno i da ima efekta,ali...ne moze se izbeci mehanichki problem platine,a to je da se platina,zapravo i ne stigne zatvarati(kontakti)kada motor predje 3000 obrtaja u min,s toga je i izmishljeno elekjtronsko(tiristorsko) paljene,kod koga impulse daje magnetna glava i to montirana u razvodniku paljenja ili na zamajcu(josh bolja varijanta...

    U svakom sluchaju,voleo bih da bacish svoju shemu na forum...
    pozzdrav,cybertel!
    R4- LEGENDE DES RUE PARISIENE

  10. #20
    Renault 4 Alpine Avatar od  Mocni Rendzer
    Član od
    09.05.2007.
    Aktivnost
    04.01.2016
    Lokacija
    Bajina Bašta
    Godine
    53
    Poruke
    982

    Re: elektronsko paljenje

    Evo u prilogu jednog interesantnog i detaljnog teksta sa šemama i svim potrebnim podatcima na ovu temu. Međutim, ja i dalje stojim pri tvrdnji da ovo nije kompletno rešenje i da se pravi efekat dobija izbacivanjem platinskog dugmeta uz igre jer upravo njegova mehanička tromost za posledicu ima veliki broj preskošenih ciklusa paljenja, naročito pri jako niskim ili pri veoma visokim obrtajima motora.
    Uz to, evo i najjednostavnije šeme klasičnog elektromehaničkog sistema paljenja. Možda nekome pomogne da shvati o čemu je ovde reč.


    Zumbuli su zumbuli, a ruža je ruža,
    pa da na kraj sveta iznikne.

Slične teme

  1. Elektronsko paljenje
    Autor Gavrilo u forumu Auto elektrika
    Odgovora: 26
    Poslednja poruka: 19.12.2015, 21:53
  2. Tranzistorsko paljenje
    Autor paice u forumu Prodajem
    Odgovora: 21
    Poslednja poruka: 01.03.2010, 23:31
  3. Tr. paljenje
    Autor cokanj u forumu Prodajem
    Odgovora: 17
    Poslednja poruka: 15.04.2009, 18:03

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •