Šaraf za pod smješe ne reaguje
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 10 od ukupno 15
  1. #1
    Baby Renault 4
    Član od
    16.10.2019.
    Aktivnost
    09.04.2021
    Godine
    42
    Poruke
    29

    Šaraf za pod smješe ne reaguje

    Pozdrav, opet ja
    Već sam ranije pisao kako rendžo puno troši . Probao sam zavrnuti šaraf za podešavanje smešei onda ga izviti 2.5 puta, međutim nisam primjetio da reaguje barem po zvuku. Znači privio sam ga skroz i kad sam očekivao da će promjeniti zvuk ...nije, zatim sam odavio 2.5 puta i isto mi zvuč. Na podešavanje ler gasa reaguje i to sam malo pojačao. Dali je ovo znak da je nešto zapušeno u karbu. Onaj leptir kad se otvori poklopac filtera zraka znam da bi trebao biti ispod 1 mm kad se zatvori ali u mene je barem 3-4 mm između njega i grla kad je zatvoren ..odražava li mi se to na potrošnju
    Hvala

  2. #2
    Renault 4 TL Avatar od  Rendjo
    Član od
    08.10.2015.
    Aktivnost
    04.02.2022
    Lokacija
    Sarajevo
    Godine
    39
    Poruke
    139
    Dosta toga utice mimo ta dva sarafica. U slucaju da je to ostalo koliko toliko uredno, moze se i na saraficima sta nastelovati. Znaj da je sve vezano za ta dva sarafica u sustini podesavanje protoka zraka i goriva uglanom u stajanju. Svaka reakcija na okretanje jednog sarafica ce zavisiti od trenutne pozicije onog drugog. Ali, da bi imao neku sliku trenutnog stanja, podesi desni tako da su ti obrtaji malo veci, a da si prethodno, drugi sarafic skroz zavrnuo, pa odvrnuo ta recimo 2,5 kruga.

  3. #3
    Renault 4 TL Avatar od  Rendjo
    Član od
    08.10.2015.
    Aktivnost
    04.02.2022
    Lokacija
    Sarajevo
    Godine
    39
    Poruke
    139
    Desnim saraficem si sada uzrokovao da leptir gasa nije skroz zatvoren, a lijevim si odobrio dodatnu kolicinu goriva, koje prolazi zaobilaznim kanalom ispod letira gasa, dovod goriva koji je potreban kada je leptir zatvoren, odnosno motor radi u leru. Sada mozes postepeno desnim sarafom vracati leptir da se zatvara do mjere da ti obrtaji zvuce prihvatljivo. Imaj na umu da se obrtaji mogu spustiti do te mjere da se akumulator nedovoljno puni, sto ti usput moze biti i orijentir, ispod 13,5V ne bih isao, pogotovo zimi.

  4. #4
    Renault 4 TL Avatar od  Rendjo
    Član od
    08.10.2015.
    Aktivnost
    04.02.2022
    Lokacija
    Sarajevo
    Godine
    39
    Poruke
    139
    Leptir gasa je sada u nekoj idealnoj pocetnoj poziciji, lijevim saraficem ces sada dozirati taj dodatni protok goriva, opet obracajuci paznju na obrtaje, smanji ali ne ukini ;) Mislim da leptir gasa treba biti uskladjen sa leptirom sauga, tj da je leptir gasa zrno otvoren kada je drugi zatvoren.

  5. #5
    Renault 4 TL Avatar od  Rendjo
    Član od
    08.10.2015.
    Aktivnost
    04.02.2022
    Lokacija
    Sarajevo
    Godine
    39
    Poruke
    139
    Svaki dodatni prolazak zraka gdje ne treba postojati ce imati za posljedicu vecu potrosnju. Dobro provjeri sva crijeva, samo tijelo karburatora je prica za sebe, mozes sto se tice vanjske strane provjeriti sve sastave na samom tijelu karburatora i na sastavu sa usisnom granom, dok radi strcni nesto zapaljivo i slusaj da li ce podici obrtaje. Svako mjesto na kojem bi povisio obrtaje bi prouzrokovalo dodatnu potrosnju. Probaj i sa plinom za teze dostupna mjesta Sva podesavanja radi na pribliznoj temperaturi motora, neka ne bude hladan.

  6. #6
    Baby Renault 4
    Član od
    16.10.2019.
    Aktivnost
    09.04.2021
    Godine
    42
    Poruke
    29
    Hvala drug ovo ću odmah probati pozzz

  7. #7
    Renault 4 TL Avatar od  Rendjo
    Član od
    08.10.2015.
    Aktivnost
    04.02.2022
    Lokacija
    Sarajevo
    Godine
    39
    Poruke
    139
    Ma, nista drug. Neka ti je na hatru da, u zavisnosti od stanja u samom karburatoru ne ocekujes ikakvo opipljivo poboljsanje. Prvenstveno ispitaj sastave s vana, prije nego sto pokusas sta nastelovati na sarafima, ako igdje uvlaci zrak gdje ne treba tu prvo napadaj. Sretno!

  8. #8
    Renault 4 TL Avatar od  Rendjo
    Član od
    08.10.2015.
    Aktivnost
    04.02.2022
    Lokacija
    Sarajevo
    Godine
    39
    Poruke
    139
    Ako budeš zaključio da s vana nigdje ne uvlači zrak, a nakon toga ustanoviš da u koraku kada zavrces lijevi šarafic i dođeš do kraja ne spusti obrtaje, računaj na to da je leptir gasa ili grlo karburatora oko leptira ili čak oboje ishabano. U tom slučaju zavrni skroz lijevi šaraf. Obrati pažnju na saug da ti ne ostane klapna zatvorena pri testiranjima ; )

  9. #9
    Baby Renault 4
    Član od
    16.10.2019.
    Aktivnost
    09.04.2021
    Godine
    42
    Poruke
    29
    Odradio sam što sam mogao motor zvuči perfektno i vuče odlično ali sam nakon čišćenja karburatora sa vanjske strane primjetio da negdje curi gorivo na njemu. Najgornje mjesto gde sam primjetio da je mokro je onaj spoj između dva dijela karburatora. Odvrćući lijevi šaraf gledao sam u grlo jer sam čitao da ga treba odvrtati dok ne prestane kapati gorivo u grlo tako da sam na malo više od 2.5 izvrtanja to kapanje sveo na minimum. Potrošnju još nisam izmjerio nadam se da je smanjena pa ćemo vidit ali interesuje me dali je ovo velik problem sa curenjem goriva jer iako se ne može nigdje viditi da očito curi ipak je karb konstantno vlažan pa me je strah havarije

  10. #10
    Renault 4 TL Avatar od  Rendjo
    Član od
    08.10.2015.
    Aktivnost
    04.02.2022
    Lokacija
    Sarajevo
    Godine
    39
    Poruke
    139
    Hmmm, moguce da je bilo upravo kako si napisao za taj lijevi saraf, odvtanje smanjuje protok ..? U karbu ima plovak koji pluta u rezervoarcicu. Kako nivo goriva naraste plovak zatvara dovod. Ako je taj plovak supalj, ne moze plutati i samim tim zatvarati dovod, sto moze prouzrokovati da je nivo goriva stalno na vecoj razini. Pretpostavljam da je zato na sastavu vlazno. Ako imas karb sa ozrakom na vrhu, mogao bi posmatrati nivo, inace da bi ista oko plovka provjerio potrebno ga je rastaviti. Ako bi to radio, gledaj da ne bude samo zbog plovka, tj. da se nebi posvetio generalnijem pregledu i ciscenju, obavezno provjerio sastave da su ravni, nema mnogo svrhe mijenjati npr samo dihtung ako sastavi nisu ravni, to vazi i za sastav sa usisnom granom. U tom slucaju da su sastavi krivi, uzmes marker boje po tvom izboru prosaras lica sastava, na neku ravnu povrsinu pricvrstis prvo malo grulji papir i napadnes sa slajfanjem lica. Nakon nekoliko poteza bi uocio kako marker na nekim mjestima nestaje. Kada ostanu samo par mrlja markera dovrsis sa finijim papirom, ne treba pretjerivati, ne mora se covjek moci ogledati na brusene povrsine, bitno je da ne bude vise mrlja od markera. Time bi dobio ravne sastave, nakon cega bi bilo potrebno podesiti visinu dovodnog ventila. A, da bi ovo sve trenutno preskocio, nakon sto bi se donekle uvjerio da je nivo goriva stalno visok, mogao bi na dovodu postaviti ventil, kojim bi bio u stanju dozirati kolicinu dovoda, sto bi opet bilo nacoravo bez uvida u nivo goriva

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •