Renault R4 by Alive
Strana 1 od 14 1234511 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 10 od ukupno 134
  1. #1

    Renault R4 by Alive

    Evo da predstavim jedno meni jako drago auto...


    Radi se o Renaultu R4 TL, 1981 godina sa 1.1 motorom i 23kW. Proizveden je u Sloveniji a ovaj moj je inace "prelazni tip" jer su se u njega ugradjivali motori od novijeg modela GTL a on je sam po sebi bio TL model. Uglavnom za ove koje se ne razumiju recimo da je to poboljsani model, jaci motor itd.


    Auto sam naslijedio od rahmetli (pokojnog) deda koji je dobar dio svog zivota samo Reno 4 vozio. Na Reno 4 sam se i naucio voziti sa dedom i za mene ima zaista veliku sentimentalnu vrijednost.

    Uglavnom auto i prije nego sto sam ga uzeo da radim je bio u jako dobrom stanju sa orginalnih 52 hiljade kilometara na satu! Korozije je imao jako malo na par mjesta. Na bitnim dijelovima gdje su R4 ranjivi je bio kao nov zaista. Dedo je po zanimanju bio mehanicar tako da je i sa te strane bio dobro odrzavan.


    Pa da vam pokazem slike... Nakon dedove smrti stajao je nekih 6-7 mjesci u garazi. Upalio je iz prve doduse na guranje ali je jako lijepo radio. Slijedile su neke stvari koje sam radio na njemu od toga da sam sredio karburator, stavio komplet novi auspuh, nove platine, anlaser reparirao... Nazalost nisam te neke stvari slikao ali evo nekih slika iz tog perioda kada sam to radio.

    Velika HVALA ide Semiru koji je sa mnom dosta vremena oko njega proveo zasukanih rukava :handgestures-thumbup: :handgestures-thumbup:


    I da.. ne zamjerite na kvaliteti slika opcenito na cijeloj temi, sve je slikano sa mobitelom jer mi se nije dalo nositi aparat ali biti ce slika jako dobrih kada malo bude i ljepse vrijeme i sredi se jos auto potpuno.





















    Ovo na njemu je njegova prva boja, za 30 i kusur godina nije losa bila :handgestures-thumbup:


    Ehh sada da vam pokazem gepek. Na rubu gepeka bude puno korozije to im je mana, vidio sam da ljudi dosta muku muce sa time. Evo u mene:





    Toliko koliko je auto ocuvano i koliko ga je dedo pazio :handgestures-thumbup: :handgestures-thumbup:




    Evo malo i unutrasnjosti:

























    Evo da vidite i kolimerazu vozila:
























    Islo se malo sa njim po sumama i planinama :handgestures-thumbup: :mrgreen: Stvarno je auto stvoreno za off road :handgestures-thumbup: Jednog dana moj rodjak Imer (kojem dugujem isto jedno veliko HVALA) smo isli na vrh Igmana starim putem koji je tako los da ga ovi iz off road kluba koriste da se vjezbaju na njemu. Na tom putovanju samo njih smo i sreli sa dva dzipa i sva crosera...












    Ovo bijelo po vozilu su krive ptice :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:







    Ehh onda je doslo vrijeme i da se radi limarija. Boja na njemu je vec bila matirala, bilo je i tih par cm. korozije koju sam zelio da sprijecim na vrijeme a i zelio sam malo obnoviti auto. Tu skontam i neke ideje npr. da mu stavim platneni krov od twinga, stavim par kromiranih dijelova itd...
    Uglavnom majstor je bio stariji covjek dedov prijatelj. Za neke male pare mi je dosta dobro uradio iako imam par zamjerki ali haj... majstori ko majstori a i ovaj krov je oduzeo puno posla, zeznuto ga je bilo postaviti. Koliko zna u BiH sam jedini koji na R4 ima ovaj krov.


    Evo pocetka radova:




















    Krov izrezan, stavljenje lajsne:











    Malo su problem stvarali ovi dijelovi lajsni gdje idu ovi čićci za ljepljenje neba u unutrasnjosti. Takodje spojevi su radjeni sa ljepilom za sajbu. Na obradu tuh spojeva imam najvise zamjeri sto se tice estetike. Zasticeno je sve perfektno od kise i vode ali je estetski lose zvog samog tog ljepila i materijala jer po ljepilu nije moglo ici farbanje i to... Uglavnom nekako se i to uradilo ali mora se poraditi jos na tome pa bilo da predjem time sa nekom gumom ili nekim lajsnama... Slike stavim dole sa slikama gotovom auta pa da vidite o cemu pricam.













    Evo i malo obrade korozije. Najvise korozije je bilo pored zadnjih vrata na jednoj strani vozila. Takodje korozija na R4 se dosta stvara i na ovim spojevima blotobrana ali nije je tu bilo toliko. Uglavnom sve se uradilo tako da je sada sve ok :handgestures-thumbup: :handgestures-thumbup:






















    http://i1272.photobucket.com/albums/...6/IMG_0777.jpg

  2. #2
    Slijedi lakiranje vozila :happy-smileyflower: :happy-smileyflower: :happy-smileyflower: Boju sam odabrao Bordeaux Red Perleffect. Boja mi se jako svidjela, tamnija je inace ali se na sucnu jako istice. Nazalost nemam slike na sunce, losi su dani ovih dana u Sarajevu pa prvom prilikom slikam :handgestures-thumbup:


    Evo jos malo radova:


































    I napokon :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Evo slike nakon lakiranja. Auto jos nije svo sastavljeno ima jos tona na njemu da se radi...

    Prvo da rijesim ono oko krova sto mi se ne svidja, zatim malo ispoliram auto tamo nekada na proljece... Onda da se urade ovi branici kako treba jer su krivi. Zatim treba da nadjem neke fine kromirane retrovizore za njega... Iz Francuske stize kromirana maska/resetka naprijed, zatim steke kromirane. Felgice su kupljene i gle cuda... felge se fabricki zovu AMIL kao ja :mrgreen: :mrgreen: Inace felgi nema za R4 ni za lijeka barem u BiH a i ako ima to su one standardne sto imaju na svakom R4- Nabavio sam ih preko kolege Sasche iz Renault4Serbia kluba. Takodje moram nabaviti i kedere za cijelo auto, naprijed na prednjim vratima ovu plastiku jer je stara i izblidjela... Nabavljeni i veliki maglenjaci, blaterice... jos hrpa nekih stvari pa se to treba montirati i uraditi. Nazalost to tek tamo nekada na proljece jer je sada kasno...


    Ne planiram voziti auto zimi, dakle samo ljeti i tokom lijepog vremena i uzivancija :handgestures-thumbup: :handgestures-thumbup: :handgestures-thumbup:




    Evo slika :D Mnogi ce poznati ovo mjesto na kojem sam slikao :D Nadjoh i ratkapu nekom spala pa sam stavio na ovu jednu felgu i eto... fino izgleda hahaha :mrgreen: Zamislite da su sve 4 tu :mrgreen: :mrgreen:












































    Evo i krova i toga o cemu vam pricam:









    E sad kako ovo rijesiti pojma nemam. Funkcionalno jeste jer voda ne prolazi ali estetski... Ehh da...samo se vidi kada je krov otvoren da napomenem! Mislio sam neku gumu ili nesto da ide oko ovoga ili neka lajsna pa eto... Ako imate neku ideju ili prijedlog slobodno mi recite :handgestures-thumbup:
























    Unutrasnjost:









    http://i1272.photobucket.com/albums/...6/IMG_0831.jpg






    Evo i slika sa tom ratkapom :mrgreen: :mrgreen:
























    Eto to je to za sada :mrgreen: Nadam se da vam se svidja sto sam uradio. Puno truda je ulozeno u ovo, novca isto tako, vremena i zivaca :auto-layrubber: :auto-layrubber: :auto-layrubber:


    Biti ce jos slika cim bude lijepo vrijeme. Ovo je samo malo ovako da vam pokazem kako i sta i kao sto sam napiso ima jos hrpa stvari da se radi na njemu.



    Ovim putem veliko HVALA ide Semiru, Imeru, Srecku, Damiru, Tuletu, Druletu, Saschi i ekipi sa Renault4Serbia i Renault Kluba BiH (nekima sam duzan odg. na poruke ali nikako stici...). Ako sam koga zaboravio Halalite :handgestures-thumbup: :handgestures-thumbup: :handgestures-thumbup:





    Svi prijedlozi, ideje, kritike, pohvale su dobrodosle pa udrite :mrgreen: :mrgreen:



    Veliki pozdrav svima! :handgestures-thumbup:

  3. #3
    Renault 4 Alpine Avatar od  Neb_Mes_Ur_Mau
    Član od
    24.04.2007.
    Aktivnost
    29.04.2023
    Lokacija
    Kraljevo
    Godine
    50
    Poruke
    4,236
    Unosa na blogu
    1
    Slike
    137
    Lepa i jako interesantna boja. Navedi cenu i koliko si boje potrošio.
    Inače, kedera ima u firmi Gumatik, Novi Sad. Set za četvorku košta 4800,-RSD + slanje. Kako u svemu ima neka začkoljica tako je i ovde, naime svi kederi su tu sem donjeg dela zadnje haube (petih vrata) i fale još oni "L" ugaoni kederi. LINK>http://www.gumatic.com/

    Uprava kluba je pokušala da postigne neki dogovor sa njima, ali ljudi nisu raspoloženi za saradnju. Upit je bio da nam dostave predračun za 500 metara kedera, a oni poslali ponudu po vozilu. Tražit ćemo neku šemu da iste uvezemo iz Španije jer su tamo 12 eurocenti po metru (+ tročkovi slanja, carine i PDV-a), a za četvorku treba cca 16m kedera.

    Amile, dobar posao si odradio i četvorka je extra. Još kad sedne alu gril, felne i kad namestiš te branike biće vrh....

  4. #4
    Cijena sa ukljucenim materijalom i rukama (dakle i ovo sto mi je postavio krov) je bila 300 EUR-a! Ne znam koliko je cega otislo jer nisam imao vremena sa majstorom da budem cijelo vrijeme tako da vam tu informaciju nemam.

    Sascha sto se tice kedera mi cemo prema dogovoru ali ne zuri mi se, tek cu neke stvari na proljece raditi pa lagano samo. Hvala ti jos jednom puno na svoj pomoci i informacijama. Eto tada do proljeca nadam se da uspijete i tu semu sa Spanijom izganjati pa lagano :-)


    Hvala na pohvalama. Ima posla jos na njemu ali je glavno uradjeno. Jedno poliranje na proljece i to je to.

    Boja mi se pravo svidja. Nazalost u Sarajevu je lose vrijeme ali cim bude sunca slikam da vidite kako se presijava boja i dobije skroz neku drugu nijansu, nije ovako tamna uopste kao na slikama sada... Kako se vrijeme mijenja tako i ona hahah :-)



    Sta mislite kako da onaj krov uradim? Da oblijepim onom gumom koja se moze zalijepiti sa jedne strane (negdje sam vidjao da to ima kupiti, slicno seloejpu samo sto je guma) ??

  5. #5
    Nije valjda ljudi da se nikome ne svidja ovo sto sam radio? :-( Hajmo malo komentara, dajte malo aktivnosti

  6. #6
    Urednik Avatar od  Pasha
    Član od
    12.04.2007.
    Aktivnost
    13.05.2023
    Lokacija
    Belgrade, Serbia, Serbia
    Godine
    43
    Poruke
    1,959
    Slike
    384
    Meni se svidja boja podseca me na neke slatkise(komeznaznaocemupricamhehehe) samo kao sto kaze Neb branike da sredis i nabavis alu masku i bice top,jel krov legao kako treba ne propusta nigde
    ......we are the first to program your future......

  7. #7
    Renault 4 Alpine Avatar od  LaQuatrelle
    Član od
    01.02.2009.
    Aktivnost
    15.08.2015
    Lokacija
    Novi Sad
    Godine
    40
    Poruke
    504
    Citat Alive kaže: Pogledaj poruku
    Nije valjda ljudi da se nikome ne svidja ovo sto sam radio? :-( Hajmo malo komentara, dajte malo aktivnosti
    Ma kako nam se ne sviđa? Meni se posebno sviđa boja ali uz ovu boju po meni bi išle neke alu felne lepo polirane, ratkapne big no no!
    Gari :)))

  8. #8
    Felge su kupljene zahvaljujuci Saschi i evo ih sredjene, evo jedne kako je ispala:



    photo.jpg






    Allu maska narucena je iz Francuske, evo slika:




    T2eC16NHJIkE9qU3jckhBQcH7twkpg60_12.jpg





    Sto se tice branika znam da ih moram ispraviti ali nikako naci nekog majstora ko bi to uradio da valja... Puno su branici i krivi pa sad...


    Ima puno posla na njemu jos sto se tice sredjivanja ali evo sad dodje i ovo losij vrijeme tako da to detaljnije sredjivanje ceka proljece vjerovatno





    Hvala na pohvalama ljudi, puno mi znaci

  9. #9
    Renault 4 GTL Avatar od  allez-y
    Član od
    19.05.2012.
    Aktivnost
    16.02.2020
    Lokacija
    Beograd, Visnjicka Banja
    Godine
    50
    Poruke
    402
    Slike
    11
    Pohvale i od mene! Ipak je dobar trud ulozen. Jos kad dodju amilke, bice to zaista za okretanje na ulici..
    U vezi ivice ugradjenog krova, mozes li da postavis neku fotku izbliza koja ce bolje da opise sta je se desilo. Najverovatnije bi neka traka (crna) dosla u obzir. "3M" jednostrano lepljive trake rade svasta, uz prethodno nanesen njihov prajmer. Ima jos drugih proizvodjaca iz ove kategorije.

  10. #10
    Ovo je najbolja slika koju imam, kliknite na link jer se uveca bolje slika:


    http://i1272.photobucket.com/albums/...6/IMG_0840.jpg





    Vidite ovaj kao ispucali dio... Tu se nalazi ljepilo (koristeno je ljepilo za sajbe i to je najbolje za rad sa siberima i slicno) i posto se radi o ljepilu koje se i ne moze lijepo nekako "modelirati" ostalo je tako kako jeste grbavo. Bilo je to jos u gorem stanju pa je majstor popravio, malo izravnjao i presao bojom auta ali opet nije to to.

    Dobra stvar je sto je jako funkcionalno sa strane da ne prolazi voda. Prije dva dana je u Sarajevu bas jaka kisa padala i testirao sam auto, sjedio 10 minuta u autu i gledao hoce li proci sta vode i nije proslo nigdje.

    E sada losa strana je ta estetika ali planiram kao sto kolega allez-y kaze to prekriti nekom trakom. Vec sam kupio neku vodonepropusnu ljepljivu traku crne boje pa cu pokusati sa tim kada malo bude bolje vrijeme.

    Krov kada je zatvoren ne vidi se nista, ali posto ce ovo biti ljetno auto i posto ce najvjerovatnije krov biti otvoren 80% vremena moram to rijesiti da valja

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •