"Škljocaju" ventili...
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 10 od ukupno 17
  1. #1
    Renault 4 TL
    Član od
    13.11.2008.
    Aktivnost
    28.11.2023
    Lokacija
    Nis
    Godine
    43
    Poruke
    175

    "Škljocaju" ventili...

    Auto mi je teze palio na gas. Gasni uredjaj ogradjen pre 100.000km. Rek'o, verovatno su otisle membrane. Zamenim membrane - isto tesko pali. Odem kod majstora, nasteluje mi paljenje (smanjio se zazor na platinama). Sad pali k'o mina. Ali, cuju se ventili i to poprilicno. Narocito kad mu naglo "stisnem" gas ili kada motor radi na nizim obrtajima (recimo 50kmh a ja vozim u 4. brzini pa mu dodam gas). Ima li neko objasnjenje?
    An, an, an, an, an...!

  2. #2
    Renault 4 Alpine Avatar od  Neb_Mes_Ur_Mau
    Član od
    24.04.2007.
    Aktivnost
    29.04.2023
    Lokacija
    Kraljevo
    Godine
    50
    Poruke
    4,236
    Unosa na blogu
    1
    Slike
    137
    Sad treba naštelovat ventile.

  3. #3
    Renault 4 TL
    Član od
    13.11.2008.
    Aktivnost
    28.11.2023
    Lokacija
    Nis
    Godine
    43
    Poruke
    175
    Samo stelovanje? Cudi me da se nisu culi do je paljenje bilo razdeseno a sada kada je podeseno, sada se cuju ventili...
    An, an, an, an, an...!

  4. #4
    Baby Renault 4 Avatar od  tasicaleksand
    Član od
    01.06.2012.
    Aktivnost
    01.12.2020
    Lokacija
    Prokuplje
    Godine
    61
    Poruke
    85
    Unosa na blogu
    4

    vebtili

    zdravo, mislim da je u pitanju ranije paljenje, moraces da se obratis nekom strucnijem licu,
    ALEKS 62

  5. #5
    Renault 4 TL
    Član od
    13.11.2008.
    Aktivnost
    28.11.2023
    Lokacija
    Nis
    Godine
    43
    Poruke
    175
    Citat tasicaleksand kaže: Pogledaj poruku
    zdravo, mislim da je u pitanju ranije paljenje, moraces da se obratis nekom strucnijem licu,
    Pa i ja sam sumnjao da je mozda ranije paljenje problem, al' reko' da priupitam. Kako da ga "nastelujem" sam? Da olabavim razvodnik i da ga okrenem malkice (u smeru ili suprotno smeru kazaljke na satu) da bi "okasnio" paljenje? Mislim ono, mrdnem ga milimetar pa probam auto, i sve tako dok ne prestanu da sklocaju?
    An, an, an, an, an...!

  6. #6
    Renault 4 Alpine Avatar od  frik-ri
    Član od
    26.03.2008.
    Aktivnost
    30.11.2018
    Lokacija
    Rijeka, Croatia
    Godine
    47
    Poruke
    1,983
    Jooooj joj joj... Ehhhh da mi je dinar.. Kuna ili samo jedan EURokrem ot Takova za svaki put kad sam rekao i objasnio da to sto se cuje nisu ventili nego je to detonativno sagorjevanje... Uffff - imao bi svoju vlastitu drzavicu koju bi napunio naftom, zemnim plinom i ugljom i rijetkim metalima i onda samo drzao noge u zraku i vikao ''Cimer fraj''...
    Gospodo draga, ajmo jos jednom... To sto se cuje da ''zvecka'' da ''klepece'' da ''skljoca''... To NIIIISU ventili, nego je to tzv detonativno sagorijevanje. Do detonativnog sagorijevanja dolazi kad se smjesa beznina i zraka u cilindru upali/zapali sama od sebe, bez da ju upali iskra svjecice. Tada dolazi do tog detonativnog sagorijevanja odnosno nekontroliranog sagorijevanja.
    Kao sto je poznato, iskra se mora upaliti neposredno prije nego sto klip dode u gornju mrtvu tocku da bi se smjesa ''stigla zapaliti'' i da ekplozija ''pogura'' klip nadolje tocno u trenutku kad prolazi gornju mrtvu tocku. Sto je brzina okretanja koljenastog vratila, odnosno radilice veca, potrebno je paljenje ''okinuti'' prije gornje mrtve tocke. To je ta caka sa ''pretpaljenjem''. To ''micanje'' paljenja u ''vise ili manje pretpaljenje'' kod nas odraduje, izmedu ostalog - onaj prcmoljak na razvodniku a koji se zove vakuum regulator. I ako ti on ne radi - mo'š se slikat' sa finim podesavanjem paljenja.
    Do detonativnog sagorijevanja dolazi zbog brdo razloga od koji h bi spomenuo samo neke, ajmo reci, najcesce razloge.. Ne nuzno po redoslijedu ''vaznosti''...
    Do ''kliktanja'' dolazi kad se nestrucno frizira motor spustanjem glave pa se glava previse spusti te se previse poveca stupanj kompresije. Tada gorivo jednostavno ne s''stigne izdrzati'' da se ne zapali svjecicom jer je preveliki tlak i prevelika temperatura u prostoru za sagorijeanje...
    Do ''kliktanja'' dolazi i kad se uspe benzin sa ''malo oktana'' odnosno kad je nekvalitetno gorivo. Kod novijih autiju se to ne cuje jer mu elektronika sama izregulira kolicinu ubrizganog goriva kao i paljenje na osnovi informacija koje prima od milion senzora koliko danas imaju moderni auti. Bljak.
    Do kliktanja dolazi i kad je glava puna naslaga, kao i stabla (najcesce) usisnog ventila pa se te naslage, ajmo reci ''uzare'' pa se uvjeti sagorijevanja tolio ''izmijene'' da je nemoguce izregulirati samo paljenje. ovo je rijetko i ne desava se cesto. To je onaj sindrom kad se kaze ''Alaj sam ga proooduuuuv'oooo - sad ide ko zmaj...'' Italijan recimo, kao ni Sonne s tim nikada nisu imali problema.
    I dolazimo do - ''nesredenog'' paljenja. E to je naaaaaaaaajcesci razlog zasto auti ''kliktaju ventilima''. Taj zvuk kliktanja dolazi od udaranja samog klipa po stijenkama cilindra, kod nas - po hilznama odnosno kosuljicama. U trenutku dok klip jos ide ''gore'' smjesa koja se sama zapali potisne klip prema ''dolje'' te se uslijed te ''kolizije'' klip ''zdrma'' i cujemo zvuk koji nastaje od udaranja klipa po cilindru kao i lupanja karika u svojim utorima.
    To sto se tebi desava je - uprav to.. pre ''rano'' paljenje. Ne ''prerano'' nego bas pre rano. Ako ti auto nije dobro nastelan sto se tice karburatora i ono sto je najvaznije - ako ti imalo vuce ''falš zrak'' na brtvi (dihtungu) usisne grane ili na tijelu karburatora - nema dobrog paljenja...
    Znači...
    Ako ti razvodnik ima lufta.. Nema dobrog paljenja...
    Ako ti karburator ije podesen pic-mic i ako ti IGDJE vuče ''falš-zrak'' - nema dobrog paljenja...
    Ako ti je razvucen lanac distribucije - nema dobrog paljenja...
    Ako ti ventili nisu postelani kao treba (ovo nma veza sa kliktanjem!!!) - nema dobrog paljenja...
    Ako ti ne radi vakuum - e tek onda imas cirkus buva i leglo gremlina od haubom.

    Kod nasih autiju, a svi su redom ''dame u godinama'' paljenje se stela NAAAAAKOOOOON sto je sveeeeee dovdeno u red (kapa, ruka, kablovi, platine, svjecice, karburator ukljucujuci i ''falš-zzrak''...) na nacin da se vozikas sa klucem 11 u ruci.

    Znaci nakon sto podesis platine na jestu odvrnes razvodnik i okrenes ga u smjeru suprotnom kazaljci na satu do te mjere da auto lijepo radi, da veselo prima gas i da - pali ''na zub''. Na mjestu vec mozes ''testirati uhom'' kad budes imao iskustva je li ''to to'' ili nije tako sto ga iz niskih okretaja rukom dignes na srednji rezim rada... I onda iz tog srednjeg rezima turiras u visoke okretaje. Kad ''uhvatis uho'' znati ces da li ti auto ''veselo'' lovi okretaje ili ne.
    I onda - testing testing... Sjednes u auto i voooozas... Posto su nasi auteki stari vec dvadeset godina svi dosjedi oni dijelovi koji ''klapaju'' sada vec klaparaju tako da imaju vise zracnosti nego kad je auto bio - novi. Zato ti je paljenje naaaaaajbolje stelati ''u hodu''.
    Moja sreca je sto imam prilike biti stalno na cesti i radim uistinu pun klinac kilometara. I onda imam prilike istastirati kako se ponasa na uzbrdicama (izlazak iz Rijeke i penjanje prema Gorskom Kotru... Pa onda ga osluskujem kako radi na otvorenoj cesti... Naravno, svako malo ga stisnem da vidim kako ''dise'' i kad ga ''nadem'' to je onda TO.. ne diram ga vise. I sve ti ovo pricam ako imas Duceliierov razvodnik i ISPRAVAN vakuum. Ako ti je vakuum neispravan i ako imas Femsu - zaboravi da ce ti auto trositi 5 litara otvorene ceste, a kad ga stisnes da trecom vrti 130... Kad mu očepiš pun gas nakon sto se on vec razvrti u srednjim rezimima rada - onda mora ''bez pogovora'' jurnuti u visoke okretaje i tocno moras osjetiti kako drugom veselom vrti preko 80... Nizbrdo pak, mora imati onaj karakteristicni pum-p-pum-p-p-pam-pam-pum-pum zvuk...
    I to sve neces bas ''preko noci'' jer ti treba onako, realno dan-dva da ''pohvatas'' sve uvjete na cesti. U biti ''odvrces'' razvodnik u smjeru kazaljke na satu da izbjegnes kliktanje, ali opet budes toliko u ''pretpaljenju'' da ti auto ''grize na ravnici kad mu očepiš gas...
    Opet ponavljam - sve ovo ima smisla ako ti je sve u redu i ako su sve sitnice oko paljenja i karburacije u tip-top stanju. Prekontroliraj i one cjevcice koje oko karburatora, a posebno onaj prčvuljak koji ti ''spaja'' usisnu granu sa karburatorom. Ako ti je ta cijev sprhla, odnosno dotrajala - tu kad ti vuce zrak neces nikada imati minimum kako ''Bog zapovijeda''. Opcenito, ako ti igdje vuce zrak - nemas miran rad motora.
    Eto... Ne preostaje ti nista nego - sredi sve, sve dovedi u tip-top stanje i vozikaj se sa 11-skom za uhom... Dir-dva, hauba gore mrd-mrd hauba dolje...
    Isplati se ''naci'' paljenje onako kako ''Bog zapovijeda''... Tek se onda vidi kolio je ovaj auto ingeniozan.. Ide ko zvrk a trosi ko upaljac...
    Jedina je mana sto ti onda stradavaju poluosovine ali to samo ako si lud u mozak i ako si po horoskpu usijana glava...
    Poruku je izmenio frik-ri, 20.08.2012 u 14:56 Razlog: Ooooopcionooo, jeeste.. Opcticiioonoo... PROKLETI Mr SMITH!!!!!!
    Master of the 25kW - Toruk Macto

    ...''...Mayday, Mayday, Mayday Calling all stations.This is Golf Mike Oscar Victor Juliet IMC CU.NIMB.ICING In great difficulty.Over...
    Welcome's waiting... We're anticipating... You'll be celebrating, when you're down, and braking
    ...'' (M.Oldfield;Five miles out)

  7. #7
    Renault 4 TL
    Član od
    13.11.2008.
    Aktivnost
    28.11.2023
    Lokacija
    Nis
    Godine
    43
    Poruke
    175
    Ej drugari, pozdrav nakon nekoliko dana. Bio sam odsutan zbog posla pa nisam stigao da se javim ovih dana. Svima vama hvala na korisnim savetima, a narocitu zahvalnos firk-ri-ju zbog ovako temeljnog i scrpnog odgovora, kao i ivek do sada, anravno ;) Jos jedna opaska, a ono sto sam zaboravio da pomenem je da se ventili cuju vise sto je motor topliji (zagrejaniji). da li i ova cinjenica ima veze sa "sklocanjem". Dakle, 11-icu u ruce i ovih dana javljam utiske! Zivi bili!
    An, an, an, an, an...!

  8. #8
    Renault 4 TL
    Član od
    13.11.2008.
    Aktivnost
    28.11.2023
    Lokacija
    Nis
    Godine
    43
    Poruke
    175
    LJudi, evo mene opet. Utisci su...hm... ovakvi: vec nedelju dana svakog dana pre voznje zaokrenem malo razvodnik kako mi je posavetovano u smeru kazaljke na satu. Veceras je konacno prestao da skljoca, ali bih cisto nesto jos da priupitam. Naime, svako zakretanje razvodnika je bilo delic milimetra, ali sam to uradi nekoliko puta uzastopno i cini mi se da je sada razvodnik pomeren recimo za 5-6 mozda i celih 10 stepeni. Da li je moguce da je paljenje bilo TOLIKO unapred?! Nemam nekako istancan sluh pa i dalje ne znam da li sam ga "uboo"...
    An, an, an, an, an...!

  9. #9
    Renault 4 Alpine Avatar od  Neb_Mes_Ur_Mau
    Član od
    24.04.2007.
    Aktivnost
    29.04.2023
    Lokacija
    Kraljevo
    Godine
    50
    Poruke
    4,236
    Unosa na blogu
    1
    Slike
    137
    To je lako, kreni uzbrdo pod punim gasom i ako motor ne "škljoca" i ne štuca onda si ga "ubo"!

  10. #10
    Renault 4 Alpine Avatar od  frik-ri
    Član od
    26.03.2008.
    Aktivnost
    30.11.2018
    Lokacija
    Rijeka, Croatia
    Godine
    47
    Poruke
    1,983
    Uz duzno postovanje...
    Na djelić milimetra osjetis razliku samo ako stelas nesto slicno ovome...

    heidelberg-zaklopni-tiskarski-stroj-slika-9512154.jpg
    A kod nasih starih klopotala skoro da ni centimetri ne igraju ulogu... Sala naravno... Kako ces znati jesi li ga ubo? Pa jednostavno...
    Lijepo ga upalis, a on mora da kresne ''na po' kljuca''. Naravno - malo čoka i vrhić gasa ako je ''prvi start''. Pa onda lagano, dok se ne zagrije vozis kako Katri dolikuje. Lijepo i elegantno... Tu vec mozes, kak Neb_o kaze, prva, druga, treca na 50-60 pa uzbrdo malo... Ako svira ''Trio veseli kostruri'' ne valja. Ako vuce bez da cuka.. Valja... Ako auto nije ''lijen'' - valja...
    A kad se zagrije - rastegni drugu dokle ide. Ako ide 90-100, e onda vala ne diraj dok se ne potrose platine.
    Master of the 25kW - Toruk Macto

    ...''...Mayday, Mayday, Mayday Calling all stations.This is Golf Mike Oscar Victor Juliet IMC CU.NIMB.ICING In great difficulty.Over...
    Welcome's waiting... We're anticipating... You'll be celebrating, when you're down, and braking
    ...'' (M.Oldfield;Five miles out)

Slične teme

  1. Regulator kočione sile ili "peti kočiooni cilindar"
    Autor petak u forumu Vešanje, upravljački i kočioni sistemi
    Odgovora: 28
    Poslednja poruka: 07.12.2020, 23:38
  2. "Memorijalno okupljanje Čika Raša" 21-22 maj 2016 godine.
    Autor Pasha u forumu Okupljanja, putovanja, izleti...
    Odgovora: 30
    Poslednja poruka: 08.05.2017, 09:05
  3. Prijave za put po "Katraševoj ruti" ali sa drugim datumom polaska!!!
    Autor Neb_Mes_Ur_Mau u forumu Prošla okupljanja
    Odgovora: 170
    Poslednja poruka: 13.07.2011, 16:48
  4. Pozzdrav svim fanovima "malog dzina"!!!
    Autor dzin u forumu Predstavljanje
    Odgovora: 9
    Poslednja poruka: 28.11.2007, 21:38

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •