Glava motora!!!
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 10 od ukupno 13
  1. #1
    Baby Renault 4
    Član od
    11.11.2007.
    Aktivnost
    12.10.2012
    Lokacija
    Krusevac
    Godine
    36
    Poruke
    28

    Exclamation Glava motora!!!

    Ne znam da li se nekom desilo nesto ovako kao meni, ili sam ja neki baksuz. Poceo je pre par meseci u toku voznje da kuva, onda sam mu zamenio termoprekidac za ventilator, to je islo par dana, pa je ondaponovo poceo da kuva, pa sam mu zamenio i termostat, i nastavio je da kuva, pa sam mu onda izvadio termostat, i od tada nije kuvao, ali u ekspanzionoj posudi kao da kljuca voda u loncetu za kafu, ali ne pali lampicu za temperaturu, proverio sam i senzor, radi, i to je tako islo neko vreme, dok jednog dana kada mu sam mu stelovao paljenje nisam cuo da pusta negde na dihtungu glave motora. I kupim prosle nedelje novi dihtung, i danas dignem glavu motora, kad imam sta i da vidim, svuda oko prstenova gde je propao dihtung, pojeden je i aluminijum na glavi motora, kako, nemam pojma. Imam drugu glavu motora, ali nisam imao vremena da je sredjujem sada, jer mi je potreban auto, namontirao sam novi dihtung na ovu pojedenu glavu, i nadao sam se da ce doci do neke promene, kad ono opet isto, vri voda u njemu samo tako. E sad, ima li neko prestavu sta moze da bude u pitanju, i sta mi je nagrizlo glavu motora? :(
    Priložene slike Priložene slike

  2. #2
    Renault 4 Alpine
    Član od
    09.01.2008.
    Aktivnost
    08.04.2017
    Lokacija
    Beograd
    Godine
    39
    Poruke
    831
    voda sa cesme i los antifriz!

  3. #3
    Baby Renault 4
    Član od
    11.11.2007.
    Aktivnost
    12.10.2012
    Lokacija
    Krusevac
    Godine
    36
    Poruke
    28
    Isto mi je rekao i jedan automehanicar. E sada me zanima sta je i zasto kuva, tj ne kuva, nego samo vri voda u ekspanzionoj posudi. I nisam napomenuo da imam ugradjen plin, mozda nekome znaci.

  4. #4
    Renault 4 TL
    Član od
    27.07.2011.
    Aktivnost
    13.02.2017
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    106
    Našao sam neki tekst ovde http://www.alfisti.rs/forum/index.php?showtopic=203
    o šteti koju pravi loš antifriz i zašto

    Štete nanete antifrizom


    Antikorozivna svojstva antifriza gube se već posle dve godine. Tada on menja hemijski sastav i od baze pretvara se u kiselinu koja izaziva oksidaciju. Od takvog antifriza najpre stradaju hladnjaci, ali može da pojede gumena creva, dihtunge, pa i glave motora. Najosetljivije su aluminijumske u kojima kiseli antifriz buši rupice. Kada se dugo ne menja, antifriz se razlaže i promenom stvara talog i hladnjak se napuni prljavim muljem. Zato se smanjuje protok rashladne tečnosti i stvara veći pritisak u sistemu za hladenje, pa je samo pitanje vremena kada će da stradaju saća.

  5. #5
    Renault 4 TL
    Član od
    27.07.2011.
    Aktivnost
    13.02.2017
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    106
    Voda ključa na 100 stepeni, a termodavač pali lampicu na 111 ili 115 stepeni (zavisi koji termodavač imaš), tebi je temperatura rashladne tečnosti verovatno između 100 stepeni i 111/115 stepeni. Pa zato vri voda u ekspanzionoj posudi, a ne pali ti se lampica. Antifriz bi trebalo da poveća tačku ključanja tečnosti u rashladnom sistemu od 100 stepeni na više. Kad je nizak procenat etilen glikola u mešavini sa vodom tačka ključanja je na nižem nivou (loš antifriz ima nizak procenat etilen glikola), na primer kad je procenat etilen glikola 10% tačka ključanja je 102 stepena, a kad je 60% tačka ključanja je 110 stepeni.

    Link do Internet sajta gde je sve detaljno objašnjeno je ispod
    http://www.auto-delovi.org/saveti/kako-radi/antifriz/

    Citat nesha_ks kaže: Pogledaj poruku
    Isto mi je rekao i jedan automehanicar. E sada me zanima sta je i zasto kuva, tj ne kuva, nego samo vri voda u ekspanzionoj posudi. I nisam napomenuo da imam ugradjen plin, mozda nekome znaci.
    Poruku je izmenio reno 4 silen blok, 15.08.2012 u 14:04

  6. #6
    Baby Renault 4
    Član od
    11.11.2007.
    Aktivnost
    12.10.2012
    Lokacija
    Krusevac
    Godine
    36
    Poruke
    28
    Zamenio sam dihtung glave motora, i ispustio svu tecnost iz sistema, i ponovo se desava isto.

  7. #7
    Baby Renault 4
    Član od
    11.11.2007.
    Aktivnost
    12.10.2012
    Lokacija
    Krusevac
    Godine
    36
    Poruke
    28
    U sistem sam sipao samo obicnu vodu, i opet se isto desava, vri voda u ekspanzionoj posudi, ne peni i ne izbaca vodu, sto znaci da nije izmesao vodu i ulje. Razmisljam kako da mu izmerim temperaturu tecnosti u sistemu.

  8. #8
    Renault 4 TL
    Član od
    27.07.2011.
    Aktivnost
    13.02.2017
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    106
    Možda ti treba termodavač hladnjaka koji se ranije pali (na nižoj temperaturi).

    Taj termodavač hladnjaka koji si ti stavio nov, na kojoj temperaturi uključuje ventilator?.

  9. #9
    Renault 4 TL
    Član od
    27.07.2011.
    Aktivnost
    13.02.2017
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    106
    Kada si ispustio rashladnu tečnost i stavio običnu vodu rešio si problem nagrizanja glave motora i dihtunga glave, ali ne i taj deo oko vrenja u ekspanzionoj posudi (zato što si sipao čistu vodu, a ne mešavinu vode i antifriza).

    Tebi je temperatura rashladne tečnosti na primer 105 stepeni (vri a ne pali se lampica jer nije 111/115 stepeni), a ako si stavio samo vodu česmovaču onda je tačka ključanja 100 stepeni, kad je u mešavini procenat etilen glikola 10% i vode 90% tačka ključanja je 102 stepena, kad je u mešavini etilen glikola 60% i vode 40% tačka ključanja je 110 stepeni, kad je u mešavini etilen glikola 70% i vode 30% tačka ključanja je 116 stepeni.

    Sa lošim antifrizom i kad imaš samo vodu pri temperaturi rashladne tečnosti od 105 stepeni tebi vri u ekspanzionoj posudi, a kada bi bila ova mešavina 40 % voda i 60% etilen glikol (antifriz) ne bi vrila rashladna tečnost (tačka ključanja bi bila 110 stepen), tek kad bi se dodatno ugrejala tečnost i došla sa 105 na 111 proključala bi ali upalila bi se i lampica.

    Rekao si da ti je ispravan davač temperature rashladne tečnosti (senzor, termodavač) pa ako jeste onda je sigurno temperatura manja od 111/115 stepeni. Čim vri znači da je iznad 100 stepeni.

    Razlog što vidiš da vri pri toj temperaturi između 100 i 111/115 stepeni je što nemaš odgovarajuću kombinaciju vode i etilen glikola (antifriza).

    A to što ti uopšte temperatura rashladne tečnosti prelazi 100 stepeni je drugi problem.
    Poruku je izmenio reno 4 silen blok, 15.08.2012 u 16:55

  10. #10
    Baby Renault 4
    Član od
    11.11.2007.
    Aktivnost
    12.10.2012
    Lokacija
    Krusevac
    Godine
    36
    Poruke
    28
    Mislim da je na 88.

Slične teme

  1. Glava R4 GTL
    Autor mario u forumu Motor / Menjač / Izduv
    Odgovora: 16
    Poslednja poruka: 11.12.2013, 08:28
  2. R4GTL glava
    Autor mikiimica u forumu Prodajem
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 16.04.2013, 00:07
  3. Odgovora: 15
    Poslednja poruka: 16.08.2011, 19:33
  4. reno 4 gtl spsutena glava i radjen karb by dule
    Autor dule_4_GTL u forumu Garaža
    Odgovora: 36
    Poslednja poruka: 03.01.2010, 17:35
  5. Glava motora-potrebna
    Autor rele u forumu Kupujem
    Odgovora: 11
    Poslednja poruka: 03.02.2008, 10:51

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •