Pali se lampica!
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 10 od ukupno 17
  1. #1

    Pali se lampica!

    Pozdrav društvo!
    Pre neki dan sam rešio da promenim antifriz, prošle godine je sipan, ali mi sistem lagano negde gubi vodu, pa sam dolivao cele godine destilovanu vodu, pa rekoh da se osiguram. I sipan novi antifriz, sve sređeno, kad primetim da mi pušta gornje crevo za vodu. Naručio, stiglo crevo, montirano, sistem izluftiran i tad kreće problem... Naime, iako se ventilator još ne upali, počinje da titra lampica za temperaturu. Termostat je otvorio, creva vruća, pali se i ventilator, ugasi ali lampica i dalje gori. Ugasim, sve mi deluje ok. Proverim kontakte, sve u redu. Za svaki slučaj izluftiram sistem još jednom. Probam, sad je sve u redu, pomislim. Ali, ne! Čim sam napravio par krugova po kraju, upali se lampica ponovo. I svaki put isto, ugasim motor, pogledam motor, po meni ni blizu kuvanja, ali ja sam ipak laik. Sačekam malo, upalim, lampica ne svetli, stanem, sačekam da upali vent, posle nekog vremena ugasi, sve ok. Sutradan na putu do posla( nekih 5 km) se lampica ponovo upalila. I šta sad? Novi termodavač je skoro 1000 din, nije da mi žao da dam pare, ali šta ako je ovaj ok, ako je problem negde drugde... Ima li neko ideju kako da proverim šta se dešava? Da li i kako se može ispitati ispravnost termodavača? Možda problem pravi termostat...?

  2. #2
    Renault 4 Alpine Avatar od  doctor
    Član od
    27.02.2009.
    Aktivnost
    08.10.2021
    Lokacija
    Kraljevo-Kragujevac
    Godine
    39
    Poruke
    2,469

    Re: Pali se lampica!

    Ako su sva creva topla,ako pumpa necuri,ako nema vazduha u sistemu,može biti da je neispravan termodavač na hladnjaku?
    A možda se neko javi ko je imao slično iskustvo?
    Mogu biti i gremlini,tj neki mulj koji koči sve?
    NAMA DOBRO,A NIKOME ZLO

  3. #3
    Renault 4 Alpine
    Član od
    05.02.2008.
    Lokacija
    Pula,Hrvatska
    Godine
    40
    Poruke
    917

    Re: Pali se lampica!

    slična situacija bila kod mene na TL-ovom motoru,zezao me je taj kako vi kažete termodavač,palio je lampicu na temperaturi od niti 40stepeni pa sam ga (točnije moj djed) zamijenio novim ali ni termostat nisam imao nego se voda stalno vrtila a sada na GTL-ovom motoru nemam nikakvih gremlina
    probaj skinuti termodavač i spojiti ga da pali nekakvu sijalicu pa ga zagrij fenom ili upaljačem čisto da vidiš na kojoj temperaturi če upaliti tu sijalicu jer s vremenom on izgubi svoje radno svojstvo,koliko sam upoznat taj vrag radi slično kao i termosrat samo što termostat propušta vodu a ovaj vrag daje kontakt struji no sve u svemu rijeć je o takozvanim bimetalima koji se šire u prisutnosti temperature ali s vremenom to širenje se deformira pa te vjerojatno to zeza
    tri puta pilim. . . tri puta kratko. . .

  4. #4
    Renault 4 Alpine
    Član od
    05.02.2008.
    Lokacija
    Pula,Hrvatska
    Godine
    40
    Poruke
    917

    Re: Pali se lampica!

    Citat renault1979 kaže:

    taj vrag radi slično kao i termosrat
    pardon,TERMOSTAT
    tri puta pilim. . . tri puta kratko. . .

  5. #5

    Re: Pali se lampica!

    Problem detektovan, a uskoro će biti i rešen. U servisu je utvrđeno da je temepratura ok, problem je pravio termodavač koji je "poblesavio". Sve u svemu, deo poručen, samo da ga zamenim i to je to. Pozdrav!

  6. #6
    Urednik Avatar od  Pasha
    Član od
    12.04.2007.
    Aktivnost
    13.05.2023
    Lokacija
    Belgrade, Serbia, Serbia
    Godine
    43
    Poruke
    1,959
    Slike
    384

    Re: Pali se lampica!

    ......we are the first to program your future......

  7. #7
    Urednik Avatar od  Pasha
    Član od
    12.04.2007.
    Aktivnost
    13.05.2023
    Lokacija
    Belgrade, Serbia, Serbia
    Godine
    43
    Poruke
    1,959
    Slike
    384

    Re: Pali se lampica!

    Citat renault1979 kaže:
    Citat renault1979 kaže:

    taj vrag radi slično kao i termosrat
    pardon,TERMOSTAT
    Dejo Dejo hehehehe
    ......we are the first to program your future......

  8. #8
    Renault 4 Alpine Avatar od  frik-ri
    Član od
    26.03.2008.
    Aktivnost
    30.11.2018
    Lokacija
    Rijeka, Croatia
    Godine
    46
    Poruke
    1,983

    Re: Pali se lampica!

    A ja bas htio reci da sam imao isto iskustvo sa IzaBELLOM... Sve radi kako treba, ventilator pali-gasi-pali-gasi ali pali se i tinja crvena lampica temperature. Iako znas da je sve ''u redu'' i da je daleko od kuhanja, nemas cojones nastaviti voznju jer ipak - crveno je CRVENO... S tim da... Ja sam odmah posumnjao na njega, nakon detaljne analize i pipkanja crijeva i ventilatora, i stavio sam drugi polovni, za koji znam da je radio... I bude isto Ne treba reci da sam poludio i vec pomislio izmjeniti sveeeeeee zivo u vezi hladenja - od pumpe vode, hladnjaka i crijeva, pa sve do kanala u glavi motora
    U pravu si - indikator temperature, da budemo precizni a koji se nalazi na glavi motora, zna sam od sebe ''poblesaviti'' nakon ''X'' godina sluzbe. I to bas kod promjene antifriza. Cudno, ali istinito. Ne kuzim na koju foru ''cvrcne'' pri promjeni rashladne tekucine kad nema uopce ''dodira'' snjom... No, nevermind...
    Taj mali klinac, navodno pase od Fiće (cuo od nekoliko starih majstora, ali neprovjerena informacija) i od Fiat Brava/Brave ( ovo je isto, ne neprovjerena, nego neperovjerena informacija od neprovjerenih majstora, mada... Tko zna - treba vidjeti... Mada... Malo sam skeptican...) odnosno od bilo kojeg drugog auta ciji je indikator ''za pod šaraf''.
    Cemu ova ''kemija'', pitate se...? E pa zato jer te mala fekalije koja je od velike vaznosti - nema vise za kupiti... Cudno, ali istinito... U hrvatskoj toga nema, bar ne original ''JEAGER''-ov indikator. Imaju zamjenski. Nema cak ni u Renaultovom servisu... Ne bi sad o tome kako nema, ali - ''Gospodine, toga vam nema...''
    E pa sad... Ako bi mogao reci, molim te, gdje si narucio indikator i koje je marke i naravno, koja mu je cijena (trebao bi biti cca 10 EUR) ja bi te naaaaaaajljubaznije molio da nam svima objavis.
    Jeeeeeeer... To malo govance (ne, nisam vise pristojan ) polako spada u u kategoriju ''Svetog grala'' za Katrice zajedno sa petim kocionim, gredama, sapama, unutarnjim krilima...
    Eto... Radujem se izvjestaju...
    Master of the 25kW - Toruk Macto

    ...''...Mayday, Mayday, Mayday Calling all stations.This is Golf Mike Oscar Victor Juliet IMC CU.NIMB.ICING In great difficulty.Over...
    Welcome's waiting... We're anticipating... You'll be celebrating, when you're down, and braking
    ...'' (M.Oldfield;Five miles out)

  9. #9

    Re: Pali se lampica!

    Poručen iz Kumira, ali nesporazumom između mene i ljudi u prodavnici, stigao je onaj termodavač koji uključuje ventilator ., marke Veler. Poslužiće i on kad tad... A "pravi" poručen u Autopromu u Novom Sadu, mada nešto ne zovu da je stigao... Videću sutra šta je s tim pa javljam. Inače cena je nešto manje od 10 evra. A da, davač je ili sasvim riknuo, jer više ne pali lampicu, ili se "popravio" Mada, svakako ga menjam.

  10. #10
    Renault 4 Alpine Avatar od  frik-ri
    Član od
    26.03.2008.
    Aktivnost
    30.11.2018
    Lokacija
    Rijeka, Croatia
    Godine
    46
    Poruke
    1,983

    Re: Pali se lampica!

    Bojim se ja, prika moj, da to odugovlacenje ''pravog'' laaaaaaagano ''smrdi'' na - nema ih... Eveeeeentualno kakva zamjena...
    Mijenjaj to cim prije... I savjet... Montiraj pokazivac temperature, ali neki ''posteni''... ne sad neki sa Bubanj potoka za pola dinara...
    Stari indikator NE BACAJ!!!!!!!! njegovo se tijelo iskoristi za ''nosac'' sonde za temperaturu...
    Master of the 25kW - Toruk Macto

    ...''...Mayday, Mayday, Mayday Calling all stations.This is Golf Mike Oscar Victor Juliet IMC CU.NIMB.ICING In great difficulty.Over...
    Welcome's waiting... We're anticipating... You'll be celebrating, when you're down, and braking
    ...'' (M.Oldfield;Five miles out)

Slične teme

  1. Mnogo tesko pali po ovoj hladnoci
    Autor nid u forumu Motor / Menjač / Izduv
    Odgovora: 7
    Poslednja poruka: 01.01.2009, 06:17
  2. Ne pali
    Autor TL Fahrer u forumu Arhiva
    Odgovora: 7
    Poslednja poruka: 01.06.2008, 20:20

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •