Elektrostatičko farbanje, pulverizacija?
Prikaz rezultata 1 do 4 od ukupno 4
  1. #1
    Renault 4 Alpine Avatar od  Neb_Mes_Ur_Mau
    Član od
    24.04.2007.
    Aktivnost
    29.04.2023
    Lokacija
    Kraljevo
    Godine
    50
    Poruke
    4,236
    Unosa na blogu
    1
    Slike
    137

    Elektrostatičko farbanje, pulverizacija?

    Naime, palo mi na pamet da je ovo jedan jako interesantan oblik zaštite/farbanja pa bih molio ako neko ima neka saznanja da ih podeli sa svima: kako se to radi, koja oprema je potrebna, koliko je to izvodljivo u DIY varijanti...

  2. #2
    Renault 4 Alpine Avatar od  frik-ri
    Član od
    26.03.2008.
    Aktivnost
    30.11.2018
    Lokacija
    Rijeka, Croatia
    Godine
    46
    Poruke
    1,983

    Re: Elektrostatičko frabanje, pulverizacija ???

    He-he-he-he... Vi'š ti š'a je privatnik... Samo skuplja ideje unaokolo na Ju Bi Tju Biju, a pare se gomilaju...
    Elektrostaticno farbanje mozes odraditi u Du It Jorself raziji ako imas vrecu, do dve, novaca i kupis si komplet aparaturu za elektrostaticno farbanje... Znaci, nece ici...
    Sama ''spika'' je da se nanose odredeni premazi, nazovimo ih ''farba'' koji su, kao sto im ime kaze, eketro-nesto-ovo-ono... Odnosno ta ''farba'' nije obicna ''farba'' nego u sebi ima nabijene cestice. Predmet koji se zeli time okrečiti je spojen na ''struju'' i kao takav je isto nabijen, samo suprotno od farbe... Samim spricanjem suprotni naboji se privlace i - eto farbanja...
    Elektrostaticko farbanje nije samo jedna vrsta farbanja, nego se s tim postupkom moze raditi plastificiranje, nanosenje onih specijalnih premaza na recimo kontrolnu tablu (mi Primorci to kazemo ''na grezo'' odnosno onaj hrapavi efekt kao sto izgledaju plasticni branici) ili pak ono perverzno ''farbanje'' koje je sve samo ne farbanje kad se doslooovce ''farbom'' polijeva odredeni predmet, doslovce, kao da vrtnim crijevom zalijevas mamine hortenzije...
    Doslovce ta ''farba'' tece kao iz slavine, skuplja se u spremniku ispod predmeta kojeg farbas, filtrira i opet vraca u proces ''farbanja''. Tako se rade oni chrome efekti. U toj ''vodi'' koja ''glumi farbu'' je zapravo emulzija pigmenata, veziva, ovoga-onoga i kad se ''polijeva'' taj predmet s tom ''vodom'' u biti elektrostaticki farbas taj predmet...
    Jos jedna elektrostaticka spika je onaj famozni waterprint kad se odredeni predmet, manji dijelovi karoserije, poklopci, felge... Prvo pripreme i onda obrade da postanu elektrostaticki nabiti, onda se voda, ali ovoga puta uistinu voda VODA, bas ono, H2O cesmovaca tretira nekom ludom kemijom, isto iz sprice da se dobije opet neki odbojni sloj koji doslovce pliva na vodi... Na tu se pripremljenu ''kemiju'' opet spricom nasprica boja, naravno ne obicna nego to je, ja mislim skupo ko sam đavo, i kad se voda ''smiri'' odnosno ostane bez valića, predmet obrade se lagano ''nasloni'' na povrsinu, odnosno lagano uroni... Prirodni zakoni ravnoteze ucine da se plusići veselo zalete minusićima, sve se lijepo spoji, ekipa se izljubi, izgrli i to dobijes odredeni predmet ofarban elektrostaticki...
    Ne bi da opet ja budem inicijator teme ''Tko to ne vjeruje da Kv Crev moze elektrostaticki farbati'' ali ja mislim da tu klasicna balkanska spika Du It Jorself nema ni zrna plodnog tla...
    Cak je i vani to jos egzotika i skupo je ko sam đavo... Mi balkanski siroteki mozemo samo sliniti na Ju Bi Tju Biju na tu temu...
    Master of the 25kW - Toruk Macto

    ...''...Mayday, Mayday, Mayday Calling all stations.This is Golf Mike Oscar Victor Juliet IMC CU.NIMB.ICING In great difficulty.Over...
    Welcome's waiting... We're anticipating... You'll be celebrating, when you're down, and braking
    ...'' (M.Oldfield;Five miles out)

  3. #3
    Renault 4 Alpine
    Član od
    05.02.2008.
    Lokacija
    Pula,Hrvatska
    Godine
    40
    Poruke
    917

    Re: Elektrostatičko frabanje, pulverizacija ???

    pa ljudi moji ja ti to ofarbam dok kažeš Sempotemenememitifitipitipovski (da to je prezime od nekog Sempotemenememitifitipitipovskog,mislim da mu je i ime tako podugačko,mislim da je Đo ili Bo)

    ja fino priključim minus pol na željezo pa elektrodom šaram i dobijam nijansu od žarko-crvene do hladnometalkojijebiovruć-plave,
    to je moje viđenje farbanja

    šalu na stranu ali mislim da to koooošta a i tehnika je malčice daleko ispred nas
    tri puta pilim. . . tri puta kratko. . .

  4. #4
    Renault 4 Alpine Avatar od  Neb_Mes_Ur_Mau
    Član od
    24.04.2007.
    Aktivnost
    29.04.2023
    Lokacija
    Kraljevo
    Godine
    50
    Poruke
    4,236
    Unosa na blogu
    1
    Slike
    137

    Re: Elektrostatičko frabanje, pulverizacija ???

    Pa dobro, da li postoji neka okvirna cena, način obračunavanja i sl. Da li je neko to uslužno negde radio, koliko je za šta platio...

Slične teme

  1. Farbanje automobila
    Autor Renault 4 u forumu Šasija / Karoserija
    Odgovora: 120
    Poslednja poruka: 16.01.2011, 16:58
  2. Farbanje bloka, kartera i dekla ventila
    Autor John Doe u forumu Ostali problemi
    Odgovora: 20
    Poslednja poruka: 04.03.2010, 22:00
  3. farbanje
    Autor Stijak u forumu Šasija / Karoserija
    Odgovora: 23
    Poslednja poruka: 13.04.2009, 09:44

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •