Prozori na struju ( a moze i na dugme :) )
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 10 od ukupno 17
  1. #1

    Prozori na struju ( a moze i na dugme :) )


    Ideja mi je pala na pamet jos pre tri cetri godine, ali sam je brzo odbacio bas iz razloga sto se na R4 prozori brze otvaraju nego na bilo kom drugom autu :)
    E sad posto ne moze da se koristi klasican sistem sa makazama i elektromotorom kao na svim ostalim kolima,posto jelte cetvorka nije kao svi ostali automobili :)
    Sistem koji sam zamislio je vrlo jednostavan. Sastoji se iz cetri elektromotora i cetri navoja (ne mogu da se setim bolji izraz) duzine 30tak cm ili koliko je dugacak sam prozor. Navoj bi trebalo da prolzi kroz samu rucku i da bude povezan sa elektromotorom. I u zavisnosti na koju stranu se okrece motor prozor se otvara ili zatvara. To mu dodje kao sto je Sava reko gurac :)
    U teoriji bi trebalo da rucka zadrzi sadasnju funkciju, znaci da sve radi kao normalno, povuces rucku i otvoris ili zatvoris prozor :D
    A kad rucka nije povucena prozor radi na dugme ??? 8) 8) ;D
    E sad to je teorija, a sta ce praksa da kaze videcemo :)
    Ostaje samo da vidim koliko treba rucka da se prepravlja i da nadjem neka vrata pa sve to da isprobam.

    Ajde ako ima neko neku ideju predlog ili primedbu, a ako stignem kasnije cu malo slikovito da objasnim sta i kako ;D
    Turbos make torque,and torque makes fun

  2. #2
    Renault 4 Alpine Avatar od  Whitesnake
    Član od
    12.04.2007.
    Aktivnost
    05.02.2015
    Lokacija
    Beograd,Vracar,Chubura
    Godine
    37
    Poruke
    5,990

    Odg: Prozori na struju ( a moze i na dugme :) )

    Pa prosli put smo diskutovali o tome i ostalo je na tome da svako proba svoj sistem, ali sam ja nesto odustao, jer mi je ovako najbrze da otvorim prozor, mada u voznji bi mozda bilo korisno neko dugme pored volana, da se ne guram sa saputnicima dok se okrecem da otvorim prozor...

    МОЈ АУТО НИЈЕ СТАР,ОН ЈЕ САМО РЕГИСТРОВАН 24 ГОДИНЕ

  3. #3
    Baby Renault 4
    Član od
    14.04.2007.
    Aktivnost
    21.07.2015
    Lokacija
    Ogulin - Croatia
    Godine
    33
    Poruke
    92

    Odg: Prozori na struju ( a moze i na dugme :) )

    Vidiš o tome sam i ja razmišljao... Ali ja bih napravio prednje prozore cijele a ne onako u dva dijela... Onda one pregrade u vratima izrezao i napravio nove, pa klizače za prozor u vratima, pa el. motor, i nove panele od vratiju - dakle ne onako ravne već, nešto modernije

  4. #4

    Odg: Prozori na struju ( a moze i na dugme :) )

    Moze i tako da se uradi, ali ipak nije to to
    Zna se kako se na R4 otvaraju prozori
    Valjda cu u skorije vreme da nadjem zamorce pa da probam moju ideju
    Turbos make torque,and torque makes fun

  5. #5
    Renault 4 Alpine
    Član od
    15.04.2007.
    Aktivnost
    28.09.2016
    Lokacija
    Zvezdara, Beograd
    Godine
    47
    Poruke
    2,389

    Odg: Prozori na struju ( a moze i na dugme :) )

    Hoćeš da koristiš 4 el. motora i 4 navojna vretena. Nije mi jasno kako će navojno vreteno da prođe kroz ručku. Drugo, ta ručka ima onaj zubić koji se zabravi da prozor ne može da se otvori. Ako ga skineš, svako će moći da ti otvori auto od spolja. Rešenje je da koristiš samokočivi navoj, kod njega su veći tangencijalni naponi, a samim tim i otpor (kao navoj na dizalici od kola).
    Mislim da je ruka još uvek zakon.
    Kapetan na belu lađu a takođe Gospodar vremena i vd. direktor svemira

  6. #6

    Odg: Prozori na struju ( a moze i na dugme :) )

    Ruka i jeste zakon zato i imam plan da se ostavi mogucnost rucnog otvaranja.
    Ali recimo jednom rukom ne mozes nikako da otvoris sva cetri prozora odjednom
    U principu je plan takav kako si napisao 4 el. motora i 4 samokociva navojna vretena.
    U rucku bi se ugradila matica, ustvari pola matice, kad je rucka pustena matica naleze na navoj pod pritiskom federa u rucivi i prozori idu na dugme
    Kad se povuce rucica matica se razdvoji od navoja i prozor se oslobodi i moze rucno da se otvara i zatvara kao i do sad.
    To je plan, a dal ima smilsla i da li je izvodljiv videcemo
    Turbos make torque,and torque makes fun

  7. #7
    Renault 4 Alpine
    Član od
    15.04.2007.
    Aktivnost
    28.09.2016
    Lokacija
    Zvezdara, Beograd
    Godine
    47
    Poruke
    2,389

    Odg: Prozori na struju ( a moze i na dugme :) )

    Uh, pola matice. U tom slučaju, prozor mora da klizi skoro bez otpora. Sila te oprugice je suviše mala, tako da će navoj preskočiti svaki put kada poraste otpor. To možda može da se reći krupnijim korakom navoja, ali onda kada otvaraš prozor ručno mora da se pogodi navoj ponovo.
    Što se ručnog otvaranja prozora tiče, tri se vrlo lako mogu otvoriti, dok je za onaj iza vozača potrebno malo gimnastike. Ipak četvorka nije toliko širok auto da ne može da se dohvati prozor.

    Mada, samo napred, svaka čast za ideju i za volju. Ako nešto mogu da pomognem, samo reci.
    Kapetan na belu lađu a takođe Gospodar vremena i vd. direktor svemira

  8. #8
    Renault 4 Alpine Avatar od  Neb_Mes_Ur_Mau
    Član od
    24.04.2007.
    Aktivnost
    29.04.2023
    Lokacija
    Kraljevo
    Godine
    50
    Poruke
    4,236
    Unosa na blogu
    1
    Slike
    137

    Odg: Prozori na struju ( a moze i na dugme :) )

    Citat R4BoY kaže:
    Vidiš o tome sam i ja razmišljao... Ali ja bih napravio prednje prozore cijele a ne onako u dva dijela... Onda one pregrade u vratima izrezao i napravio nove, pa klizače za prozor u vratima, pa el. motor, i nove panele od vratiju - dakle ne onako ravne već, nešto modernije
    To je bila i moja ideja, ali da li ste ikad tako nesto uzeli ozbiljno u razmatranje!?
    Otvorite na rendzi vrata pa ih dobro pogledajte po preseku i biti ce vam jasno o cemu pricam. Znaci, moralo bi se jos stosta uraditi da bi to uspjelo. Ali keep on, ideje se radjaju i u pokusajima...

  9. #9
    Renault 4 Alpine Avatar od  Neb_Mes_Ur_Mau
    Član od
    24.04.2007.
    Aktivnost
    29.04.2023
    Lokacija
    Kraljevo
    Godine
    50
    Poruke
    4,236
    Unosa na blogu
    1
    Slike
    137

    Re: Prozori na struju ( a moze i na dugme :) )

    Zar vise nitko ne razmatra bar teoretski ovu ideju....

  10. #10
    Renault 4 Alpine
    Član od
    06.08.2007.
    Lokacija
    Singidunum
    Godine
    34
    Poruke
    1,209

    Re: Prozori na struju ( a moze i na dugme :) )

    Ma sta je R4 bez starog dobrog rrrk-krrrk prozora. Obozavam ga. Jos kad pocnu da se muce da ga otvore

Slične teme

  1. Unutrašnje dugme za ventilaciju
    Autor medo u forumu Auto elektrika
    Odgovora: 6
    Poslednja poruka: 15.02.2016, 00:40
  2. HITNO MI TREBA NEKO KO MOZE DA MI SASTAVI CETVORKU
    Autor BAXON u forumu Predstavljanje
    Odgovora: 9
    Poslednja poruka: 28.09.2010, 18:39
  3. stražnji prozori na TL-u i GTL-u
    Autor petak u forumu Enterijer
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 09.02.2010, 21:12
  4. Zadnji prozori iz jednog dela
    Autor Branislav u forumu Enterijer
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 09.10.2008, 10:34
  5. Zadnji prozori
    Autor kole u forumu Enterijer
    Odgovora: 5
    Poslednja poruka: 31.05.2007, 14:35

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •