Automatsko paljenje svetala - Strana 7
Strana 7 od 7 PrvaPrva ... 34567
Prikaz rezultata 61 do 65 od ukupno 65
  1. #61
    Renault 4 Alpine Avatar od  Mocni Rendzer
    Član od
    09.05.2007.
    Aktivnost
    04.01.2016
    Lokacija
    Bajina Bašta
    Godine
    53
    Poruke
    982

    Re: Automatsko paljenje svetala

    Ako je još uvek neko zainteresovan za samogradnju ovih uređaja evo par interesantnih šema koje nisam stigao da ispitam, ali kako sam ih dobio od kuma koji je unače autoelektričar ne sumljam u ispravnost istih. Ipak, ajde da ih malo "razradimo" zajedno...



    Moram da priznam, nemam iskustva sa prekidačem svetala (ablenderom) na R4. Od kad sam ga ugradio nisam ga pipao i nemam pojma kako funkcioniše, ali to sigurno nije razlog da se ne "prokonta" kako prilagoditi postojeće stanje nekoj od ovih šema...


    Zumbuli su zumbuli, a ruža je ruža,
    pa da na kraj sveta iznikne.

  2. #62
    Renault 4 Alpine
    Član od
    12.04.2007.
    Aktivnost
    11.01.2022
    Lokacija
    Cortanovci
    Godine
    67
    Poruke
    592

    Re: Automatsko paljenje svetala

    Koliko vidim u prvi mah ??? nije losa Ali svtla se pale posle davanja kontakta Znaci startujes sa upaljenim kratkim svetlima sto mi se nsesvidja Treba dodati kasnjenje za ukljucivanja k. svetala
    CD.

  3. #63
    Renault 4 Alpine
    Član od
    09.01.2008.
    Aktivnost
    08.04.2017
    Lokacija
    Beograd
    Godine
    39
    Poruke
    831

    Re: Automatsko paljenje svetala

    prva sema je ok, samo da se za pobudu releja, odnosno ovo gde je nacrtan namotaj releja, koristi signal sa alternatora. pa da kad se ugasi lampica za punjenje, relej okine i upali svetla. druga sema je bespotrebno zakomplikovana, jer se isto uzima signal sa alternatora koji kad pocne da puni na toj liniji je 12V koji idu na bazu tranzistora koji provede i relej okine tako da se svetla upale. po meni zasto koristiti tranzistor kada nema potrebe.

  4. #64
    Baby Renault 4
    Član od
    15.03.2010.
    Aktivnost
    29.11.2012
    Lokacija
    Aleksinac, Srbija
    Godine
    32
    Poruke
    8

    Re: Automatsko paljenje svetala

    Citat milosbeli kaže:
    prva sema je ok, samo da se za pobudu releja, odnosno ovo gde je nacrtan namotaj releja, koristi signal sa alternatora. pa da kad se ugasi lampica za punjenje, relej okine i upali svetla. druga sema je bespotrebno zakomplikovana, jer se isto uzima signal sa alternatora koji kad pocne da puni na toj liniji je 12V koji idu na bazu tranzistora koji provede i relej okine tako da se svetla upale. po meni zasto koristiti tranzistor kada nema potrebe.
    Slazem se, imam ja ugradjen relej na mom rendzeru (), veoma lako se namesta a svetla se startuju nakon gasenja lampice za punjenje aqmulatora... :)
    Samo postoje dve stavke koje me nerviraju u celoj toj prici...
    Prva je sto mi se ukljucuju samo prednji farovi (mada mogu lako da prespojim i zadnju poziciju, tako da i nije strasna)
    A druga da (dok mi radi motor) ne mogu da ugasim svetla, samo da ih stavim na poziciju...

  5. #65
    Baby Renault 4
    Član od
    18.02.2010.
    Aktivnost
    31.05.2023
    Lokacija
    Mostar
    Godine
    53
    Poruke
    39

    Re: Automatsko paljenje svetala

    prva sema hajmo rec ok moze proci.iako nema potrebe za dvije diode jer pozicije nisu podjeljene na L i D.Posto je jedan relej i za oborena i poziciju dovoljna je jedna dioda izmedju vodova pozicije i oborenog.Koristi se da nebi gorila oborena svjetla kad je ugaseno auto a upaljena pozicija na prekidacu.
    drugu semu necu komentirati jer tolko elektroniku ne poznam.
    medjutim mana obe seme je jer stalno rade oborena svjetla.kad se upale duga da ne izgore sjenila matiraju od velike temperature ili plasticne uticnice na sijalicama(sto je cest problem na novijim autima)

Slične teme

  1. Tranzistorsko paljenje
    Autor paice u forumu Prodajem
    Odgovora: 21
    Poslednja poruka: 01.03.2010, 23:31
  2. Tr. paljenje
    Autor cokanj u forumu Prodajem
    Odgovora: 17
    Poslednja poruka: 15.04.2009, 18:03
  3. Alarm upaljenih svetala
    Autor cokanj u forumu Auto elektrika
    Odgovora: 56
    Poslednja poruka: 13.10.2007, 17:10

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •